Candidates Corner

On Saturday May 22nd during the District Council Business Meeting, the District Council along with the District Executive Committee will be electing next term’s District Leadership Team.

The following officers will be elected by the clubs and district leadership team:

  • District Director
  • Program Quality Director
  • Club Growth Director
  • Public Relations Manager
  • Finance Manager
  • Division Directors (one per division)

Nominated Candidates 2021-2022

The District Leadership Committee met regularly throughout the months of February and March in 2021 to interview, evaluate, and nominate candidates for District leadership for the 2020-2021 term. After deliberation, the Committee nominated the following candidates for each office, listed by office they are nominated for and then alphabetically by last name.

District Director

Name: Daniel Sanders

Link to Candidate’s Form 

Program Quality Director

Name: Brenda Lannon

Link to Candidate’s Form

Club Growth Director

Name: Danny Banks

Link to Candidate’s Form 

Club Growth Director

Name: Elizabeth Jordan

Link to Candidate’s Form 

Club Growth Director

Name: Paul O’Mahony

Link to Candidate’s Form 

PR Manager

Name: Jessica Dodds

Link to Candidate’s Form 

PR Manager

Name: James Hurford

Link to Candidate’s Form

Division Directors

Division A

Name: Mari Manning

Link to Candidate’s Form 

Division B

Toastmasters

Name: Michael Mac Egan

Link to Candidate’s Form 

Division B

Name: John Spillane

Link to Candidate’s Form 

Division C

Name: Marian Brennan

Link to Candidate’s Form 

Division D

Name:

Link to Candidate’s Form 

Division E

Name: Sunny Lalli

Link to Candidate’s Form 

Division E

Division F

Name: Chris Collins

Link to Candidate’s Form 

Division G

Name: Bradley Keszler

Link to Candidate’s Form

Division H

Name: John Allsop

Link to Candidate’s Form 

Division J

Name: Alan Tracey

Link to Candidate’s Form 

Division M

Name:

Link to Candidate’s Form 

Division N

Name: Maria Orlovic

Link to Candidate’s Form 

Division N

Toastmasters

Name: Nikita Parks

Link to Candidate’s Form 

Division S

Name: Adrian Herbert

Link to Candidate’s Form